Reklama

Ładowanie...

Skąd się wziął Trump

Skąd się wziął Trump

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Czy Władimir Putin specjalnie spotkał się z szefami rosyjskiego wywiadu i najważniejszymi ministrami, aby nakazać wspieranie Donalda Trumpa – w tym czasie głównego kandydata w prawyborach Republikanów – w wyścigu do Białego Domu?
W

Według brytyjskiego dziennika „The Guardian”, który dotarł do poufnych dokumentów Kremla, tak właśnie było, a na dekrecie inicjującym całą operację widnieje podpis prezydenta Rosji. O sprawie od miesięcy mają wiedzieć zachodnie agencje wywiadowcze; Kreml zaprzecza.

Oficjalnie tematem zwołanego 22 stycznia 2016 r. posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej miała być sytuacja w Mołdawii. Jednak obecni na nim szefowie GRU (wywiadu wojskowego), FSB (kontrwywiadu) i Służby Wywiadu Zagranicznego, a także ówczesny premier Dmitrij Miedwiediew i szef MSZ Siergiej Ławrow dyskutowali o dokumencie przedłożonym przez kremlowskie biuro analiz. Trump był według niego z punktu widzenia Rosji „najbardziej obiecującym kandydatem”. Jako „impulsywna, niestabilna psychicznie i niezrównoważona osoba, cierpiąca na kompleks niższości”, pomógłby w Białym Domu w realizacji strategicznych interesów Rosji, m.in. w pogłębieniu podziałów w USA i osłabianiu ich międzynarodowej pozycji – czytamy w dokumencie. Analiza z Kremla zawiera informację, że rosyjskie służby mają kompromitujący Trumpa materiał, pozyskany podczas jego wizyt biznesowo-towarzyskich w Moskwie. Analitycy sugerują też, że w celu jego wsparcia Rosja może wykorzystać spolaryzowane media w USA i niechęć wielu Amerykanów do establishmentu.

Efektem spotkania na Kremlu miało było powołanie grupy roboczej; w jej skład weszli szefowie służb wywiadowczych, a Putin dał im tydzień na zaproponowanie konkretnych działań. Według „Guardiana” wydarzenia, które potem nastąpiły – m.in. atak hakerów z GRU na serwery Partii Demokratycznej i wyciek maili Hillary Clinton – pokrywają się z tonem i treścią dokumentu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]