Reklama

Gwarant ciągłości

Gwarant ciągłości

04.03.2013
Czyta się kilka minut
4. Angelo Scola, Włochy
Fot. Piero Oliosi / POLARIS / EAST NEWS
W

Watykaniści uważają go za kontynuatora linii poprzednika. Na następcę Benedykta jest typowany już od dwóch lat, gdy otrzymał nominację na metropolitę Mediolanu.

Kiedy w 2011 r. objął metropolię mediolańską – mając wcześniejsze doświadczenie jako patriarcha Wenecji – Angelo Scola nie był już młody. Liczył 70 lat, z czego przeszło 40 spędził w kapłaństwie, a 20 jako biskup. Obsadzenie ważnej dla Włochów metropolii przez hierarchę, który ze względu na bliski wiek emerytalny może sprawować urząd tylko przez 5 lat, stało się główną przyczyną domysłów o namaszczeniu Scoli przez samego Benedykta XVI na kolejnego papieża. Gest ten połączono z faktem bliskiej współpracy Scoli z kard. Ratzingerem oraz podkreśleniem ideowej bliskości obu hierarchów: obaj są sceptyczni wobec postmodernizmu, bronią wartości humanistycznych i odwołują się do racjonalnej...

4216

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]