Reklama

Ładowanie...

Gwarant ciągłości

04.03.2013
Czyta się kilka minut
4. Angelo Scola, Włochy
Fot. Piero Oliosi / POLARIS / EAST NEWS
W

Watykaniści uważają go za kontynuatora linii poprzednika. Na następcę Benedykta jest typowany już od dwóch lat, gdy otrzymał nominację na metropolitę Mediolanu.

Kiedy w 2011 r. objął metropolię mediolańską – mając wcześniejsze doświadczenie jako patriarcha Wenecji – Angelo Scola nie był już młody. Liczył 70 lat, z czego przeszło 40 spędził w kapłaństwie, a 20 jako biskup. Obsadzenie ważnej dla Włochów metropolii przez hierarchę, który ze względu na bliski wiek emerytalny może sprawować urząd tylko przez 5 lat, stało się główną przyczyną domysłów o namaszczeniu Scoli przez samego Benedykta XVI na kolejnego papieża. Gest ten połączono z faktem bliskiej współpracy Scoli z kard. Ratzingerem oraz podkreśleniem ideowej bliskości obu hierarchów: obaj są sceptyczni wobec postmodernizmu, bronią wartości humanistycznych i odwołują się do racjonalnej...

4216

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]