Reklama

Samodzielna droga kardynała

Samodzielna droga kardynała

27.08.2013
Czyta się kilka minut
Wielu uważało go za potencjalnego następcę papieża Wojtyły. Przez innych był krytykowany, wręcz oskarżany o zdradę Kościoła. Tymczasem był prekursorem, przecierał nowe drogi.
Kard. Carlo Maria Martini Fot. Gabriel Bouys / AFP / EAST NEWS
W

W piątek 31 sierpnia 2012 r., wczesnym popołudniem, otoczony rodziną i współpracownikami, zmarł emerytowany arcybiskup Mediolanu kard. Carlo Maria Martini. Już dawno wiedział, że dochodzi do kresu. Początkowo choroba Parkinsona, choć utrudniała mu życie, nie uniemożliwiała pracy. W listopadzie 2005 r. mówił do członków włoskiego stowarzyszenia osób dotkniętych tą chorobą: „To nieprawda, że Parkinson osłabia. Patrzcie na mnie: jestem tutaj wśród was, czuję się dobrze i walczę z chorobą”. Przyznawał, że choć pracuje, to co trzy godziny bierze lekarstwa, że coraz częściej ma objawy drżenia, że poruszanie się sprawia mu wciąż większe trudności, że musi co pół godziny przerywać pracę i odpoczywać. Mówił też o swojej modlitwie: „Z powodu choroby trudno mi się modlić w myślach. Łatwiej jest odmawiać modlitwę. To mi pomaga, kiedy jestem zdenerwowany, zakłopotany albo nie w pełni panuję nad...

12201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]