Reklama

Siła i bezsilność sztuki

Siła i bezsilność sztuki

30.08.2015
Czyta się kilka minut
Ludzie odczuwają w sobie pustkę, religia w tym nie pomaga – wyznaje Damien Hirst. Ale jednocześnie brytyjski artysta pokazuje, że odpowiedzią jest sztuka religijna podejmująca pytania o Boga i śmierć.
Damien Hirst, widok wystawy „New Religion” Fot. Paweł Jóźwiak / CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
W

Większość powierzchni kaplicy zaaranżowanej w gdańskiej CSW Łaźnia zajmują sitodruki przedstawiające różnego rodzaju medykamenty opisane religijnymi etykietami. Na próżno jednak widz szuka związków między konkretnym lekarstwem a biblijnym wydarzeniem, nazwą księgi Pisma Świętego czy imieniem apostoła. Dominuje wrażenie przypadkowości. O wiele ciekawsze są za to rzeźby i instalacje wykorzystujące symbolikę chrześcijańską. To one zdradzają dwie obsesje angielskiego artysty Damiena Hirsta, którymi są śmierć i religia. Wystawa „Nowa religia” ma postawić nie tylko pytanie o to, co stanowi przedmiot wiary współczesnego człowieka. To także próba obłaskawienia osobistych demonów artysty.

Tabletki z krzyżykiem

Na środku sali-kaplicy stoi ogromna, otwarta skrzynia, która przypomina skrzyżowanie przenośnego ołtarza z kredensem na ornaty. Wieko jest podniesione,...

10055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]