Reklama

Siła i bezsilność sztuki

Siła i bezsilność sztuki

30.08.2015
Czyta się kilka minut
Ludzie odczuwają w sobie pustkę, religia w tym nie pomaga – wyznaje Damien Hirst. Ale jednocześnie brytyjski artysta pokazuje, że odpowiedzią jest sztuka religijna podejmująca pytania o Boga i śmierć.
Damien Hirst, widok wystawy „New Religion” Fot. Paweł Jóźwiak / CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
W

Większość powierzchni kaplicy zaaranżowanej w gdańskiej CSW Łaźnia zajmują sitodruki przedstawiające różnego rodzaju medykamenty opisane religijnymi etykietami. Na próżno jednak widz szuka związków między konkretnym lekarstwem a biblijnym wydarzeniem, nazwą księgi Pisma Świętego czy imieniem apostoła. Dominuje wrażenie przypadkowości. O wiele ciekawsze są za to rzeźby i instalacje wykorzystujące symbolikę chrześcijańską. To one zdradzają dwie obsesje angielskiego artysty Damiena Hirsta, którymi są śmierć i religia. Wystawa „Nowa religia” ma postawić nie tylko pytanie o to, co stanowi przedmiot wiary współczesnego człowieka. To także próba obłaskawienia osobistych demonów artysty.

Tabletki z krzyżykiem

Na środku sali-kaplicy stoi ogromna, otwarta skrzynia, która przypomina skrzyżowanie przenośnego ołtarza z kredensem na ornaty. Wieko jest podniesione,...

10055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]