Reklama

Dwie drogi

Dwie drogi

08.10.2013
Czyta się kilka minut
Zamek Ujazdowski przygotował przegląd współczesnej sztuki polskiej i brytyjskiej. Wystawa „British British Polish Polish” jest okazją do dyskusji o zmianach statusu sztuki, jej społecznego odbioru i rynkowych uwarunkowań.
Jake and Dinos Chapman, "Forehead"; 1997 r. Fot. Todd-White Art Photography / WHITE CUBE; LONDON / CSW
W

W sali otwierającej wystawę znalazły się dwie emblematyczne prace: „Piramida zwierząt” Katarzyny Kozyry, rzeźba z 1993 r., której prezentacja podczas dyplomów na warszawskiej ASP wywołała olbrzymią medialną burzę, oraz powstała dwa lata później „Z daleka od stada (Rozdzielona)” Damiena Hirsta, czyli przepołowiona owca umieszczona w formalinie, której wnętrzności możemy oglądać niczym w anatomicznym obiekcie. Spotkanie tych dwóch rzeźb, dotykających problemów śmierci, zabijania, kontrowersyjnych, wywołujących w swoim czasie ogromne opory, można uznać za symboliczne.

YBA–MSP
Damien Hirst to jeden z najgłośniejszych reprezentantów YBA, czyli Young British Artists, grupy twórców, którzy stali się sławni, przyciągnęli uwagę publiczności, mediów i kolekcjonerów. Za ich prace zaczęto płacić kolosalne sumy. Znalazły się one w największych muzeach i...

12632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]