Reklama

Siła bezsilna

Siła bezsilna

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Julian Assange został nazwany „Havlem epoki internetu”. Problem w tym, że internetowi dysydenci z opozycjonistami takimi jak Václav Havel niewiele mają wspólnego.
Rys. Marek Adamik

„Gdybyśmy mieli kogoś takiego jak pan, mur berliński upadłby o wiele wcześniej” – mówi dawna dysydentka Julianowi Assange’owi granemu przez Benedicta Cumberbatcha we wchodzącym właśnie na ekrany filmie „Piąta władza”. Totalitarne reżimy Europy Środkowo-Wschodniej nie miałyby jakoby szans w starciu z WikiLeaks.
Twierdzenie, że internet trwale zmienił postrzeganie polityki, od kilku lat wybrzmiewa echem wygodnego komunału – powtarzanego tyleż chętnie, co bezrefleksyjnie. Bułgarski politolog Ivan Krastev zauważył nawet, że od czasu włączenia polityki w przestrzeń sieci słowa „rewolucja” nie uzupełnia się już epitetem wskazującym na jej ideologiczne zakorzenienie, ale – na urządzenie. „Mamy rewolucje facebookowe, rewolucje twitterowe. Zawartość ideowa nie jest już istotna”.
JEŚLI LUDZIE SIĘ WKURZĄ...
Fetyszyzacja internetu z jednej strony jest zabawna,...

10181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]