Reklama

Ładowanie...

Sejm o ludobójstwie Ormian

01.05.2005
Czyta się kilka minut
19 kwietnia Sejm nieoczekiwanie przyjął specjalną uchwałę w 90. rocznicę ludobójstwa Ormian. Przyjęty przez aklamację dwuzdaniowy dokument głosi: Sejm RP składa hołd ofiarom ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pamięć o ofiarach tej zbrodni i jej potępienie jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, wszystkich państw i wszystkich ludzi dobrej woli. W ten sposób Polska stała się czternastym państwem świata, które w rezolucji parlamentarnej uznało wydarzenia z lat 1915-22 za ludobójstwo [o wydarzeniach tych pisaliśmy w poprzednim numerze TP - red.].
W

Wydaje się, że uchwała Sejmu zaskoczyła Turcję, czego dowodem brak wcześniejszych działań ambasady tureckiej, które miałyby na celu doprowadzenie do odrzucenia tekstu. Przypomnijmy, że w 2004 r. ambasada próbowała nie dopuścić do ustawienia w Krakowie chaczkaru - ormiańskiego krzyża z inskrypcją o ludobójstwie.

Za to na reakcję Ankary nie trzeba było długo czekać: turecki MSZ wystosował gniewne oświadczenie, w którym pisze, że “nadinterpretacja incydentów, do których doszło w warunkach I wojny światowej (...), jako jednostronnego ludobójstwa jest nieodpowiedzialnością", i stwierdza, że uchwała Sejmu “zaszkodziła przyjaźni turecko-polskiej".

Fakt, uchwała może mieć negatywny wpływ na stosunki naszych krajów (podobnie jak stało się po uchwaleniu analogicznych rezolucji przez parlamenty Słowacji w 2004 r. czy Francji w 2001 r.). Choć - jeśli w...

1404

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]