Sejm o ludobójstwie Ormian

19 kwietnia Sejm nieoczekiwanie przyjął specjalną uchwałę w 90. rocznicę ludobójstwa Ormian. Przyjęty przez aklamację dwuzdaniowy dokument głosi: Sejm RP składa hołd ofiarom ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pamięć o ofiarach tej zbrodni i jej potępienie jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, wszystkich państw i wszystkich ludzi dobrej woli. W ten sposób Polska stała się czternastym państwem świata, które w rezolucji parlamentarnej uznało wydarzenia z lat 1915-22 za ludobójstwo [o wydarzeniach tych pisaliśmy w poprzednim numerze TP - red.].

01.05.2005

Czyta się kilka minut

Wydaje się, że uchwała Sejmu zaskoczyła Turcję, czego dowodem brak wcześniejszych działań ambasady tureckiej, które miałyby na celu doprowadzenie do odrzucenia tekstu. Przypomnijmy, że w 2004 r. ambasada próbowała nie dopuścić do ustawienia w Krakowie chaczkaru - ormiańskiego krzyża z inskrypcją o ludobójstwie.

Za to na reakcję Ankary nie trzeba było długo czekać: turecki MSZ wystosował gniewne oświadczenie, w którym pisze, że “nadinterpretacja incydentów, do których doszło w warunkach I wojny światowej (...), jako jednostronnego ludobójstwa jest nieodpowiedzialnością", i stwierdza, że uchwała Sejmu “zaszkodziła przyjaźni turecko-polskiej".

Fakt, uchwała może mieć negatywny wpływ na stosunki naszych krajów (podobnie jak stało się po uchwaleniu analogicznych rezolucji przez parlamenty Słowacji w 2004 r. czy Francji w 2001 r.). Choć - jeśli w ogóle - tylko w okresie krótkoterminowym i głównie w sferze gospodarczej. Polska jest bowiem dla Turcji zbyt istotnym sojusznikiem, wspierającym jej starania o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Decyzja Sejmu to ważny krok na drodze do uznania przez wspólnotę międzynarodową wydarzeń sprzed 90 lat za zbrodnię ludobójstwa. I wbrew temu, co głosi oficjalno-rytualny tekst ankarskiego MSZ, w istocie przybliża on dzień, w którym Turcja uzna w końcu swoją historyczną winę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. Specjalizuje się głównie w problematyce politycznej i gospodarczej państw Europy Wschodniej oraz ich politykach historycznych. Od 2014 r. stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Autor… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2005