Reklama

Ładowanie...

Teraz Turcja

10.10.2004
Czyta się kilka minut
W grudniu 2004 r. przywódcy Unii zdecydują, czy i kiedy rozpocząć negocjacje akcesyjne z Turcją. Jak dotąd perspektywa członkostwa jest najbardziej efektywnym narzędziem polityki zagranicznej Unii. Kraje pragnące wstąpić do wspólnoty umacniały swą demokrację, otwierały gospodarkę, poprawiały relacje z sąsiadami. Proces akcesyjny zdziałał cuda w Europie Środkowej i Wschodniej, pomagając temu regionowi przejść od chaotycznego postkomunizmu do uporządkowanego członkostwa w UE. Teraz Unia mogłaby uczynić to samo wobec Turcji - jeśli przestanie się wreszcie ociągać.
Most nad cieśniną Bosfor, łączący europejską i azjatycką część Turcji
O

Od 40 lat Turcja usiłuje zbliżyć się do Unii. Jeśli w tym roku unijni przywódcy po raz kolejny przełożą termin rozpoczęcia negocjacji, może to podważyć przydatność procesu akcesyjnego jako narzędzia polityki zagranicznej: jeśli Unia nie będzie potrafiła zaproponować wiarygodnego kalendarza akcesji tak kluczowemu partnerowi, jakim jest Turcja, straci swoją skuteczność nie tylko wobec Turcji, ale też innych krajów aspirujących do wspólnoty.

W tej chwili wpływy Unii w Turcji są znaczące. W 1999 r. Unia oficjalnie ogłosiła, że Turcja jest kandydatem na członka i określiła polityczne warunki, jakie Ankara musi spełnić, aby rozpocząć negocjacje: stabilność instytucji gwarantujących demokrację, rządy prawa, poszanowanie praw człowieka i ochrona mniejszości. Od tego czasu kolejne rządy w Ankarze uczyniły wielki wysiłek, by spełnić te kryteria, a turecki parlament...

30593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]