Reklama

Teraz Turcja

Teraz Turcja

10.10.2004
Czyta się kilka minut
W grudniu 2004 r. przywódcy Unii zdecydują, czy i kiedy rozpocząć negocjacje akcesyjne z Turcją. Jak dotąd perspektywa członkostwa jest najbardziej efektywnym narzędziem polityki zagranicznej Unii. Kraje pragnące wstąpić do wspólnoty umacniały swą demokrację, otwierały gospodarkę, poprawiały relacje z sąsiadami. Proces akcesyjny zdziałał cuda w Europie Środkowej i Wschodniej, pomagając temu regionowi przejść od chaotycznego postkomunizmu do uporządkowanego członkostwa w UE. Teraz Unia mogłaby uczynić to samo wobec Turcji - jeśli przestanie się wreszcie ociągać.
Most nad cieśniną Bosfor, łączący europejską i azjatycką część Turcji
O

Od 40 lat Turcja usiłuje zbliżyć się do Unii. Jeśli w tym roku unijni przywódcy po raz kolejny przełożą termin rozpoczęcia negocjacji, może to podważyć przydatność procesu akcesyjnego jako narzędzia polityki zagranicznej: jeśli Unia nie będzie potrafiła zaproponować wiarygodnego kalendarza akcesji tak kluczowemu partnerowi, jakim jest Turcja, straci swoją skuteczność nie tylko wobec Turcji, ale też innych krajów aspirujących do wspólnoty.

W tej chwili wpływy Unii w Turcji są znaczące. W 1999 r. Unia oficjalnie ogłosiła, że Turcja jest kandydatem na członka i określiła polityczne warunki, jakie Ankara musi spełnić, aby rozpocząć negocjacje: stabilność instytucji gwarantujących demokrację, rządy prawa, poszanowanie praw człowieka i ochrona mniejszości. Od tego czasu kolejne rządy w Ankarze uczyniły wielki wysiłek, by spełnić te kryteria, a turecki parlament...

30593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]