Sceny graniczne

Oto, co się dzieje w strefie buforowej między Jordanią a Syrią: miejscu, gdzie w minionym tygodniu trwał najszybciej się rozwijający kryzys humanitarny świata.

Reklama

Sceny graniczne

Sceny graniczne

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Oto, co się dzieje w strefie buforowej między Jordanią a Syrią: miejscu, gdzie w minionym tygodniu trwał najszybciej się rozwijający kryzys humanitarny świata.
Syryjska rodzina przeprowadzona na stronę jordańską  czeka na pomoc lekarzy, 4 lipca 2018 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Syryjska rodzina przeprowadzona na stronę jordańską czeka na pomoc lekarzy, 4 lipca 2018 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
J

Jest takie miejsce w miasteczku Dżabir, z którego widać wszystko. Po tamtej, syryjskiej stronie: bombardowania i wybuchy, drogę, którą samochody wywożą uchodźców, oraz ich namioty pod granicą. Po tej, jordańskiej – szpital polowy i ambulanse transportujące rannych do szpitali.

Stoi też kramik, więc kto chce, może napić się herbaty. Tutaj, na wzgórzu, kilkaset metrów od granicy z Syrią, wojna jest atrakcją. Są tacy, którzy patrzą na nią do trzeciej nad ranem. A gdy jakaś bomba eksploduje głośniej od innych, dzieci podskakują i głośno krzyczą.

– Nie z radości, tylko z ekscytacji – mówi Ahmad, jeden z obserwatorów. – Bo coś się dzieje.

Dara, czyli symbol

Oglądane ze wzgórza w Dżabir walki to fragment wspomaganej przez Rosjan ofensywy armii syryjskiej, której celem jest odbicie południowo-zachodniej prowincji Dara. Dotąd pozostawała pod kontrolą opozycji....

14902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]