Reklama

Sąsiedzi spod Srebrenicy

Sąsiedzi spod Srebrenicy

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Żyją znów obok siebie, w tej samej wsi Podčauš. Jak przed wojną, jak przed masakrą. Muzułmanie i Serbowie. Jak to jest: mieszkać w takim miejscu, z taką przeszłością?
Ramiz Selimović w dawnej fabryce akumulatorów w Potocari koło Srebrenicy, 6 lipca 2017 r. / ADAM GUZ
Ramiz Selimović w dawnej fabryce akumulatorów w Potocari koło Srebrenicy, 6 lipca 2017 r. / ADAM GUZ
B

Było ich pięciu, braci Selimoviciów: Ramiz, Rifet, Osman, Murat i Hasan. Trzech z nich uratowali Serbowie. Dwóch pozostałych zabili Serbowie.

Dziś, 22 lata po masakrze w bośniackiej Srebrenicy w lipcu 1995 r., jeden z uratowanych wtedy braci – Ramiz – żyje wraz z żoną Nazą w tej samej wiosce co przed wojną.

Ma tych samych przyjaciół Serbów.

Pod górkę

Upał jest nie do zniesienia. Cviko Nikolić ciężko dyszy. – Ta górka mnie wykańcza – sapie, sięgając po papierosa. Stromo pod górkę ma Cviko do Ramiza. W małej Podčaušy koło Srebrenicy różnice poziomów wynoszą kilkadziesiąt metrów. W lecie stromo w palącym słońcu, w zimie śnieg po pachy. No, ale czego się dla sąsiada nie robi...

Cviko i jego żona Milka są Serbami. Ramiz i Naza to bośniaccy Muzułmanie [dziś nazywani częściej „Boszniakami” – red.].

– No to co? To nasi najlepsi sąsiedzi na świecie...

14087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]