Reklama

Masakra w Srebrenicy

Masakra w Srebrenicy

Niemal od początku wojny domowej w Bośni i Hercegowinie Srebrenica, niewielkie uzdrowisko we wschodniej części tego kraju, stała się azylem dla Boszniaków (bośniackich Muzułmanów), którzy uciekali tu z terenów zdobytych przez armię bośniackich Serbów. Miasto – uznane przez Radę Bezpieczeństwa za jedną ze „stref bezpieczeństwa ONZ” – było przez wiele miesięcy otoczone, zanim w końcu, z początkiem lipca 1995 r., ruszyła ofensywa wojsk gen. Ratki Mladicia.

Po zdobyciu miasta Serbowie przetransportowali kobiety i dzieci na tereny kontrolowane przez wojska bośniackich Muzułmanów. Ale ponad 8 tys. mężczyzn, chłopców i starców zostało przez nich zamordowanych, w większości podczas zbiorowych egzekucji przeprowadzanych w ciągu nastęonych kilku dni. Poszukiwanie i identyfikacja szczątków ofiar trwa do dziś. Co roku, 11 lipca odbywają się wspólne pogrzeby tych, których udało się znaleźć i zidentyfikować.

„Tygodnik Powszechny” poświęcił wiele miejsca na swoich łamach by opisać kulisty tamtej tragedii oraz jej wciąż trwające skutki. Poniżej znajdą Państwo wybrane artykuły poświęcone masakrze w Srebrenicy.

31.07.2018
Hatidża Mehmedović straciła w lipcu 1995 r. męża, dwóch synów oraz dwóch braci – wszystkich, kilka dni po zajęciu Srebrenicy, zabili bośniaccy Serbowie.
Ratko Mladić, Haga, 22.11.2017 r. / Peter Dejong, Pool/AP/EASTNEWS
22.11.2017
Haski trybunał uznał go po latach za winnego ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości oraz pogwałcenia praw i zwyczajów wojny. Wyrok: dożywocie.
18.07.2017
EWA KLONOWSKI, antropolog sądowy, od ponad 20 lat pracująca przy identyfikacji ofiar wojny w Bośni: Chcemy ich znaleźć i ustalić, kim byli. Tak, by rodzina mogła ich godnie pochować....
Ramiz Selimović w dawnej fabryce akumulatorów w Potocari koło Srebrenicy, 6 lipca 2017 r. / ADAM GUZ
18.07.2017
Żyją znów obok siebie, w tej samej wsi Podčauš. Jak przed wojną, jak przed masakrą. Muzułmanie i Serbowie. Jak to jest: mieszkać w takim miejscu, z taką przeszłością?
Ramiz Selimović na grobie młodszego brata Murata który zginął podczas wojny 1992-1995, 6 lipca 2017 r. Potocari k. Srebrenicy.  Fot. Adam Guz
12.07.2017
Mija właśnie 22. rocznica największego ludobójstwa dokonanego w Europie po II wojnie światowej.
12.07.2015
Dwadzieścia lat po największym ludobójstwie powojennej Europy mieszkańcy Srebrenicy mają jedno wspólne marzenie. Aby przestano w nich widzieć wyłącznie ofiary.
26.11.2012
W tym mieście patrzysz dziś na ściany, meble i ganek swojego domu – i wszędzie wciąż widzisz kogoś innego. Ci, którzy te domy budowali, nie żyją lub uciekli.
12.07.2011
Pamięć o ludobójstwie w Srebrenicy jest dziś mitem założycielskim bośniackiego państwa - podobnie jak kiedyś pamięć Holokaustu w Izraelu.
21.07.2009
Od zbrodni popełnionej na Bośniakach w Srebrenicy minęło 14 lat. W tym roku rocznicę po raz pierwszy upamiętnił rezolucją Parlament Europejski. Tymczasem wiele rodzin pomordowanych wciąż...
18.02.2008
Tego styczniowego dnia przesłuchania w sprawie przeciw czterem bośniackim Chorwatom, oskarżonym o zbrodnie przeciw ludzkości, toczą się w sali numer 8 Sądu Państwowego w Sarajewie.

Strony