Reklama

Dobrzy ludzie nadal milczą

Dobrzy ludzie nadal milczą

18.07.2017
Czyta się kilka minut
EWA KLONOWSKI, antropolog sądowy, od ponad 20 lat pracująca przy identyfikacji ofiar wojny w Bośni: Chcemy ich znaleźć i ustalić, kim byli. Tak, by rodzina mogła ich godnie pochować. Zostało jeszcze dwa i pół tysiąca niezidentyfikowanych szczątków.
ADAM GUZ
M

MARTA PALUCH: 11 lipca pochowano kolejnych 71 ofiar masakry w Srebrenicy, bośniackich Muzułmanów. Badała Pani te kości?

EWA KLONOWSKI: Tak. Niektóre sama wyciągałam. W tym roku pochowali kości z masowych grobów m.in. w Kamenicy. Najmłodszy chłopak miał 15 lat. „Srebreniczanie”, czyli ci, którzy się tu schronili podczas wojny, zostali też wrzuceni do badanych przez nas masowych grobów w Novej Kasabie, Cerskiej, Lazete i Pilicy. To byli ludzie zaatakowani na drodze, którą uciekali z miasta. Oraz ci mężczyźni, dzieci i starcy zagonieni do fabryki w Potočari pod Srebrenicą, zamordowani strzałem w tył głowy. Pamiętam ich. Te ciała dość dobrze się zachowały, bo występuje tam gliniasta gleba. Nie ma powietrza i bakterii, więc zwłoki się nie rozpadają. Ulegają saponifikacji, „zmydleniu”: ciało zachowuje się jak mydło, które leży w wodzie. Zachowuje kształt, ale jest...

5452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]