Reklama

Żywi wrócą za rok

Żywi wrócą za rok

24.07.2005
Czyta się kilka minut
W bośniackiej Srebrenicy spokój nadal ustępuje miejsca rozpaczy, prawda rywalizuje z kłamstwem. Na miejscowym cmentarzu w dziesiątą rocznicę największego ludobójstwa w powojennej historii Europy pochowano 610 kolejnych zidentyfikowanych ofiar.
Modlitwa za zmarłych w Srebrenicy
P

Piątek, 8 lipca. Kilkuset mężczyzn, którzy przeżyli lipiec 1995 r., rozpoczyna w Tuzli marsz żywych. Idą tą samą drogą, którą 10 lat temu uciekali przed Serbami, tylko w odwrotnym kierunku. Wtedy uciekali przed śmiercią: gdy serbskie wojska wkroczyły do bośniackiej enklawy w Srebrenicy, ci, którzy schronili się w bazie “błękitnych hełmów" w pobliskich Potočarach, wybrali najsilniejszych, by spróbowali dostać się do Tuzli. Nie wszystkim udało się uciec przez kontrolowane przez Serbów góry. Wielu padło z wyczerpania i ran. Inni zostali zabici. Jeszcze inni, gdy wpadli w zasadzki, wybrali samobójstwo: wkładali do ust granaty. Los wielu pozostaje nieznany.

O obchodach tej rocznicy mówiło się w Bośni od miesięcy. Zwłaszcza gdy w Hadze ujawniono taśmę wideo, nakręconą przed 10 laty przez serbskich żołnierzy (patrz “TP" nr 25/05). W Sarajewie i innych miastach na terenie Federacji...

17369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]