Reklama

Sanacja przez sztukę

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Ponieważ nie ma nic ważniejszego niż decorum, estetyka jest polityką, a podział tortu będzie inny – zobaczmy, jaki kawałek tortu znajdzie się na ścianie Pierwszego Urzędu RP.
Jan Klata
Z

Zastrzegam od razu, że aby oszczędzić czas i oczy Szanownych Czytelników, nie będę pisał pełnego tytułu, imienia i nazwiska osoby piastującej niewątpliwie najwyższy urząd w państwie, i wzorem twitterowych komentatorów posłużę się inicjałami PAD.

PAD podjął decyzję, której ważkość należy oceniać przenikliwie, bez głębszych obsłonek, ważne są bowiem tylko pozory. Po pozorach poznacie ich! Od pierwszego stycznia 2016 r. zamiast Jerzego Nowosielskiego będzie... Wojciech Kossak. Dzieło, jakże trafnie zatytułowane „Święto kawalerii polskiej”, przedstawia wypisz, wymaluj paradę ni mniej, ni więcej 12 pułków kawalerii przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim (MJP) z okazji 250. rocznicy bitwy pod Wiedniem (sic!). I wszystko jasne: Naczelnik Państwa, zagrożenie islamem, w tle piękny kopiec.

Sztuka ma budować wspólnotę, krzepić, a nie siać teologiczne wątpliwości (zwłaszcza z...

1705

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]