Reklama

Samson i Dalila

Samson i Dalila

02.04.2017
Czyta się kilka minut
W Bet Szemesz, wsi nazwanej „Dom słońca”, gdzie znaleziono XII-wieczną pieczęć z portretem mężczyzny i lwa, spotykały się w tamtych czasach trzy kultury: filistyńska, kananejska oraz izraelicka.
K

Każda miała odrębną tożsamość, a Samson z plemienia Dan mieszkający w tych okolicach był typowym człowiekiem granicy. Stale ją przekraczał. Wziął za żony kobiety z obcych plemion. Odwiedzał sprzedajne kobiety w Gazie zamieszkałej przez Filistynów.

Z jednej strony świetnie się bawił na swoim długim weselnym przyjęciu, gdzie poślubił filistyńską dziewczynę, ale już kilka wersów dalej wspomina się o tym, jak Samson sam swoją maczugą zabił kilkuset Filistynów i napuścił na nich tysiąc lisów związanych ogonami. Przekroczenie granicy wymagało pokonania lwa. To były próby, którym zostawał poddany, i w większości wypadków przeszedł je zwycięsko. Klęskę przyniosła mu dopiero kobieta. Stał się wbrew sobie powolnym narzędziem drugiej żony Dalili. Jej oryginalne imię musiało być inne. To, pod którym jest znana, pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego „osłabić, umniejszać”. I...

2986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]