Reklama

Samobój?

Samobój?

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Wizja IV RP w miarę upływu czasu nie tylko się nie konkretyzuje, lecz wręcz trzeszczy w szwach. Nie sposób wciąż szermować obietnicami budowania trzech milionów mieszkań i sieci autostrad, jeśli nie budujemy ani więcej mieszkań, ani więcej autostrad. Dzieje się tak, ponieważ, jak wiadomo, "układ" nie pozwala (choćby napiętnowany ostatnio "układ deweloperski"). Rdzeniem układu zaś, jak również wszystkim wiadomo, są Wojskowe Służby Informacyjne, których z niewyjaśnionych przyczyn nie udało się dotąd unieszkodliwić. Trzeba zatem przyspieszyć, a do tego potrzebny jest Antoni Macierewicz jako dowód bezkompromisowości nowego premiera. Inne kandydatury mogłyby nie przemówić do społecznej wyobraźni i nie przekonać, że teraz już serio idziemy do przodu.
S

Sęk w tym, że Antoni Macierewicz do likwidowania WSI po prostu się nie nadaje. Przykro powiedzieć, ale jako minister MSW w 1992 r. nieudolnie wycinał byłych czy zakamuflowanych komunistów. Wtedy interesowała go przede wszystkim walka o przywództwo z prawicowymi konkurentami, więc nie tyle kontynuował wymianę starych kadr w MSW, co zaciekle szukał materiałów obciążających polityków III RP. Dziś historia gotowa się powtórzyć. Najważniejsze mieć broń w ręku, której bać się powinni wszyscy wokół (z przełożonymi włącznie) - natomiast mniejsza o nowy wywiad i kontrwywiad wojskowy. Zawsze się coś skleci z usłużnych dotychczasowych oficerów i zaufanych niekompetentnych postaci (pobierających siłą rzeczy nauki u "starych komuchów"). Tyle że beztroskie fajerwerki po 17 latach suwerennej państwowości z konieczności odbiją się na jakości służb i ich pracy w tak newralgicznych miejscach...

1649

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]