Reklama

Rzadkie sito

Rzadkie sito

26.07.2011
Czyta się kilka minut
Co dziesiąty mieszkaniec Norwegii jest imigrantem. Ale liberalna polityka imigracyjna, którą chlubią się władze, ma też ciemne strony. Imigracja, jeszcze niedawno nieporuszająca większości Norwegów, dziś jest w centrum społecznej dyskusji.
P

Podobnie jak w sąsiedniej Szwecji, także w Norwegii mnożą się dziś głosy, że "sito" imigracyjne było zbyt "rzadkie" - a w każdym razie na tyle "rzadkie", że przedostają się przez nie również ludzie bardzo niepożądani. Trudno ocenić, ilu ich może być w półmilionowej społeczności, która szybko się rozrasta - imigranci stanowią dziś już 10 proc. mieszkańców Norwegii (gdy dziesięć lat temu było ich ok. 6 proc.). Ale dwa spektakularne przypadki nakazywałyby ostrożność.

Pierwszy to Suhaila Andrawes. Jako Soraya Ansari zamieszkała w Norwegii w 1991 r., z mężem i córką. Parę lat później odkryto, że pod irańsko brzmiącym nazwiskiem kryje się terrorystka z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, uczestniczka porwania w 1977 r. samolotu Lufthansy, który został uprowadzony do Mogadiszu. Jako jedyna z czwórki porywaczy przeżyła atak niemieckich komandosów. Sąd w Somalii...

3937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]