Reklama

Rzadkie sito

Rzadkie sito

26.07.2011
Czyta się kilka minut
Co dziesiąty mieszkaniec Norwegii jest imigrantem. Ale liberalna polityka imigracyjna, którą chlubią się władze, ma też ciemne strony. Imigracja, jeszcze niedawno nieporuszająca większości Norwegów, dziś jest w centrum społecznej dyskusji.
P

Podobnie jak w sąsiedniej Szwecji, także w Norwegii mnożą się dziś głosy, że "sito" imigracyjne było zbyt "rzadkie" - a w każdym razie na tyle "rzadkie", że przedostają się przez nie również ludzie bardzo niepożądani. Trudno ocenić, ilu ich może być w półmilionowej społeczności, która szybko się rozrasta - imigranci stanowią dziś już 10 proc. mieszkańców Norwegii (gdy dziesięć lat temu było ich ok. 6 proc.). Ale dwa spektakularne przypadki nakazywałyby ostrożność.

Pierwszy to Suhaila Andrawes. Jako Soraya Ansari zamieszkała w Norwegii w 1991 r., z mężem i córką. Parę lat później odkryto, że pod irańsko brzmiącym nazwiskiem kryje się terrorystka z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, uczestniczka porwania w 1977 r. samolotu Lufthansy, który został uprowadzony do Mogadiszu. Jako jedyna z czwórki porywaczy przeżyła atak niemieckich komandosów. Sąd w Somalii...

3937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]