Reklama

Ładowanie...

Pokolenie Utøya

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Dwa lata temu przeżyli masakrę na wyspie Utøya. Dziś postanowili kandydować do parlamentu. Mówią, że chcą walczyć o wartości, z powodu których omal nie zginęli.
Rocznica masakry na wyspie Utøya, 22 lipca 2013 r. Fot. Aleksander Andersen / SCANPIX / REUTERS / FORUM
2

22 lipca 2011 r. w centrum Oslo, przed budynkami rządowymi, nastąpił wybuch; zginęło osiem osób. Nadal nie było jeszcze wiadomo, czy był to atak terrorystyczny, gdy przebrany za policjanta zamachowiec – Anders Breivik, wówczas 32-letni – dotarł na oddaloną o 40 km od norweskiej stolicy wyspę Utøya. Tradycyjnie, także tego lata, odbywał się obóz młodzieżówki socjaldemokratycznej Partii Pracy. Podczas metodycznego, trwającego półtorej godziny „polowania” Breivik zamordował 69 osób. Młodych lub bardzo młodych.
Tragedia była – i nadal jest – dla Norwegów szokiem. Tym bardziej że mordercą okazał się klasyczny „miły chłopak z sąsiedztwa”. W 2012 roku Breivika skazano na 21 lat więzienia (najwyższa możliwa kara), ale nie zamknęło to wcale sprawy – i z konsekwencjami zbrodni nadal muszą się uporać nie tylko rodziny ofiar oraz ocaleni, ale także właściwie cały kraj.
W tym roku, po...

7791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]