Reklama

Różewicz stary i nowy

Różewicz stary i nowy

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Minęły ledwie dwa lata z okładem od rozpoczęcia tej edycji i dwanaście zgrabnych tomów w czerwonym płótnie stoi już na półce. Trzy zajęła "Proza, trzy "Dramat, cztery "Poezja, dwa pozostałe to "Matka odchodzi i "Nasz starszy brat - rzecz o zamordowanym podczas wojny Januszu Różewiczu, z jego wierszami i listami.
"

"Utwory zebrane", w ascetycznej i szlachetnej oprawie graficznej pomysłu Jana Stolarczyka, który jest redaktorem całości, przynoszą, jak to u Tadeusza Różewicza bywa, rozmaite zmiany kompozycyjne i tekstowe w stosunku do poprzednich wydań. A czwarty tom "Poezji", który się właśnie ukazał, kryje niespodziankę największą: ostatnią jego część stanowi nowy tom wierszy. "Zbiór »cóż z tego że we śnie« - pisze wydawca - jako kompozycyjna całość jest pierwodrukiem; część wierszy publikowana była w czasopismach". Także w "Tygodniku Powszechnym"; myślę o wierszu "Paul Valéry".

Nowy zbiór stanowi kontynuację poprzednich (tom czwarty obejmuje także "zawsze fragment. recycling", "nożyk profesora", "szarą strefę" i "Wyjście"), jest kolejną odsłoną rozrachunku Różewicza ze współczesną kulturą. Jest też świadectwem wewnętrznego dialogu, który nieustannie toczy się w tej...

4694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]