Reklama

Rozbita szyba

Rozbita szyba

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Gdyby jaskiniowcy mieli odpowiednie środki, to ich murale byłyby w oczywisty sposób hiperrealistyczne – zresztą dla nich pewnie takie były.
Don Jacot, „Rush Hour”, 2009 r. Fot. Z kolekcji Richarda Alexandra / Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie
T

Ten Harley Davidson składający się z odblasków i tysięcy srebrnych rurek i przewodów (na obrazie Davida Parrisha „Buttler Terrace” z 1973 r.); to wnętrze samochodu, pewnie Chryslera, obite fanatstycznie burdelową czerwoną tapicerką (na obrazie Johna Salzta „Bride” z 1969 r.). Trzeba przytrzymywać ręce w kieszeni, żeby nie wyciągnąć się za harcap z głębi wstępnego sceptycyzmu; w przeciwnym razie staje się przed tymi obrazami z rozdziawioną ze zdumienia i podziwu buzią. Jak to jest możliwe, jak to się udało namalować, jakim najdrobniejszym pędzelkiem?
Ludzie wgapiają się w te srebra i purpury dłużej niż w pejzaże zgromadzone obok na równoległej ekspozycji impresjonistów „Od Corota do van Gogha. Impresjoniści w plenerze”. Ta ostatnia nota bene to jedna z coraz liczniejszych ostatnio wystaw pomyślanych wyłącznie dla pecunii; muzea coraz aktywniej uczestniczą w grze rynkowej....

13588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]