Reklama

Ładowanie...

Rozbita szyba

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Gdyby jaskiniowcy mieli odpowiednie środki, to ich murale byłyby w oczywisty sposób hiperrealistyczne – zresztą dla nich pewnie takie były.
Don Jacot, „Rush Hour”, 2009 r. Fot. Z kolekcji Richarda Alexandra / Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie
T

Ten Harley Davidson składający się z odblasków i tysięcy srebrnych rurek i przewodów (na obrazie Davida Parrisha „Buttler Terrace” z 1973 r.); to wnętrze samochodu, pewnie Chryslera, obite fanatstycznie burdelową czerwoną tapicerką (na obrazie Johna Salzta „Bride” z 1969 r.). Trzeba przytrzymywać ręce w kieszeni, żeby nie wyciągnąć się za harcap z głębi wstępnego sceptycyzmu; w przeciwnym razie staje się przed tymi obrazami z rozdziawioną ze zdumienia i podziwu buzią. Jak to jest możliwe, jak to się udało namalować, jakim najdrobniejszym pędzelkiem?
Ludzie wgapiają się w te srebra i purpury dłużej niż w pejzaże zgromadzone obok na równoległej ekspozycji impresjonistów „Od Corota do van Gogha. Impresjoniści w plenerze”. Ta ostatnia nota bene to jedna z coraz liczniejszych ostatnio wystaw pomyślanych wyłącznie dla pecunii; muzea coraz aktywniej uczestniczą w grze rynkowej....

13588

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]