Reklama

Świat oczami Hockneya

Świat oczami Hockneya

22.05.2017
Czyta się kilka minut
David Hockney – brytyjski malarz, rysownik, grafik, fotograf i scenograf, wywodzący się z nurtu pop-artu. Dziś – jedna z ikon sztuki współczesnej.
Wystawa retrospektywna malarstwa Davida Hockneya w Tate Britain, Londyn, 7 lutego 2017 r. Fot. Marcela Gutierrez / FRE / EAST NEWS
D

David Hockney mówi: „Kiedy maluję, czuję się jak trzydziestolatek”. Wierzę mu, choć w tym roku obchodzi 80. urodziny, a ja pamiętam inne jego słowa: „Nigdy nie wierz w to, co mówi artysta. Wierz w to, co tworzy”.

Galeria Tate Britain w Londynie, sala po sali, w porządku tematycznym i chronologicznym. Czy to porządek zbieżny z biografią artystyczną Hockneya? Nie zawsze, bo zarówno rysunki, jak i fotografie (wykonywane z pomocą „najnowszych” technik) towarzyszyły jego malarstwu w każdym ze sztucznie nieco wyodrębnionych na tej wystawie okresów.

Najpierw płótna z okresu po studiach w londyńskiej Royal College of Art. Gejowskie kody wpisane w te obrazy czyta się jak manifest niezależności. Pamiętam, że w tamtym czasie związki homoseksualne były – nie tylko w Wielkiej Brytanii – zabronione, a zakaz ich „publicznego manifestowania” zniesiono w Królestwie dopiero w... 2000 r...

7656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]