Reklama

Ładowanie...

Równanie do szeregu

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, w starych gazetach zwykłem zwracać uwagę na rubrykę „Wytęż wzrok. Znajdź dziesięć szczegółów, którymi różnią się dwa obrazki”.
C

Czynię to poniekąd z urzędu, z poczucia zawodowego zobowiązania – mówią przecież, że diabeł tkwi w szczegółach... Zresztą wiesz doskonale, że nigdy nie lekceważę detali, z natury stanowiąc idealne połączenie pedanta z profesjonalistą. Sięgam, gdzie oko śmiertelne nie sięga; widzę, czego człek zwykły nie widzi.

Dla ćwiczenia i przykładu weźmy dwa opisy, jak Cieśla uzdrowił kobietę od dwunastu lat cierpiącą na krwotok. Autorem pierwszego jest przeklęty Marek, drugi wyszedł spod pióra Łukasza, niech imię jego takoż będzie zhańbione i zapomniane na wiek wieków. W obu przypadkach opowiedziano z grubsza podobną historię: kotłujący się wokół Nazarejczyka tłum, babsko niepostrzeżenie dotyka frędzli u Jego płaszcza i tak dochodzi do rzekomego cudu. Opuszczam całą czczą gadaninę Cieśli, bo na ważniejszą różnicę chciałbym, drogi Piołunie, zwrócić Twoją uwagę. Cóż zatem czytamy u...

4051

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]