Reklama

Ładowanie...

Rosja próbuje zniszczyć ukraińską kulturę

21.11.2022
Czyta się kilka minut
Wprowadzając stan wojenny w anektowanych ukraińskich obwodach, Putin zalegalizował kradzież tutejszego dziedzictwa kulturowego. Nosi ona znamiona czystki kulturowej.
Ekipa specjalistów z Francji opracowuje mapę 3D zniszczeń wojennych zabytkowych budynków Charkowa. Na zdjęciu: ruiny remizy strażackiej z 1887 r., maj 2022 r. DIMITAR DILKOFF / AFP / EAST NEWS
D

Dobra kultury padały ofiarą rosyjskiej inwazji od jej pierwszych dni. Bomby uszkodziły m.in. XVIII-wieczny sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zabytkowe budynki Uniwersytetu im. Karazina i plac Wolności w Charkowie, przy którym znajduje się budynek Derżprom z 1928 r., jedno z najwybitniejszych dzieł sowieckiego konstruktywizmu. Spalenie Muzeum Historii i Krajoznawstwa w podkijowskim Iwankowie, w którym przechowywano prace XX-wiecznej malarki „naiwnej” Marii Prymaczenko, stało się jednym z symboli rosyjskiego barbarzyństwa.

Niedawno UNESCO ogłosiło raport dotyczący zniszczeń wojennych w Ukrainie. Potwierdziło w nim, że od 24 lutego do 7 listopada uszkodzono lub zniszczono 213 obiektów, w tym 53 obiekty zostały zniszczone poważnie lub całkowicie. Liczby podawane przez władze ukraińskie są wyższe: tylko w przypadku zniszczonych i uszkodzonych budynków sakralnych mowa jest o co najmniej...

11364

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]