Ukraińska kultura pod ostrzałem
Ukraińska kultura pod ostrzałem
Lista jest długa. Ofiarą oblężenia Mariupola padło Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego. W secesyjnym budynku było ponad 100 prac Kuindżego, wybitnego artysty z II połowy XIX w. Wprawdzie je ukryto, ale zniszczeniu prawdopodobnie uległy dzieła Iwana Ajwazowskiego i Tetiany Jabłońskiej.
Muzeum w Mariupolu nie jest wyjątkiem. Do 30 marca według UNESCO ofiarą Rosji padły w Ukrainie 53 obiekty kultury, m.in. 29 miejsc kultu religijnego, 16 zabytków i cztery muzea.
ATAK NA UKRAINĘ | KORESPONDENCJE, ZDJĘCIA, ANALIZY | CZYTAJ NA BIEŻĄCO W SERWISIE SPECJALNYM >>>
Tym ważniejsza jest międzynarodowa pomoc. Udzielają jej instytucje kultury z Polski i innych krajów. Niedawno 20 muzeów i instytucji z Francji przekazało sprzęt do zabezpieczenia zbiorów. Towarzyszy temu dokumentacja strat.
Ukraińskie ministerstwo kultury prowadzi rejestr zniszczeń (https://culturecrimes.mkip.gov.ua); do początku kwietnia znalazło się w nim ponad 180 strat. UNESCO i ONZ UNITAR zbudowały zaś system monitorowania za pomocą zdjęć satelitarnych stanu zabytków. Bazy danych pomogą w ich odbudowie i będą dowodem, bo Rosja musi odpowiedzieć nie tylko za mordowanie cywilów, ale też za niszczenie dóbr kultury – zgodnie z konwencją haską z 1954 r. także to jest zbrodnią wojenną.
Doniesienia o losie np. bibliotek na terenach okupowanych świadczą, że mamy tu do czynienia z celowym niszczeniem ukraińskiej kultury. ©
Czytaj także: Ukraińskie muzea na rosyjskim celowniku
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]