Reklama

Ukraińska kultura pod ostrzałem

Ukraińska kultura pod ostrzałem

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Ukraińskie ministerstwo kultury prowadzi rejestr zniszczeń. Do początku kwietnia znalazło się w nim ponad 180 strat.
Lwów, 29 marca 2022 r. Fot. Marcin Nowak/REPORTER
L

Lista jest długa. Ofiarą oblężenia Mariupola padło Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego. W secesyjnym budynku było ponad 100 prac Kuindżego, wybitnego artysty z II połowy XIX w. Wprawdzie je ukryto, ale zniszczeniu prawdopodobnie uległy dzieła Iwana Ajwazowskiego i Tetiany Jabłońskiej.

Muzeum w Mariupolu nie jest wyjątkiem. Do 30 marca według UNESCO ofiarą Rosji padły w Ukrainie 53 obiekty kultury, m.in. 29 miejsc kultu religijnego, 16 zabytków i cztery muzea.


ATAK NA UKRAINĘ | KORESPONDENCJE, ZDJĘCIA, ANALIZY | CZYTAJ NA BIEŻĄCO W SERWISIE SPECJALNYM >>>


 

Tym ważniejsza jest międzynarodowa pomoc. Udzielają jej instytucje kultury z Polski i innych krajów. Niedawno 20 muzeów i instytucji z Francji przekazało sprzęt do zabezpieczenia zbiorów. Towarzyszy temu dokumentacja strat.

Ukraińskie ministerstwo kultury prowadzi rejestr zniszczeń (https://culturecrimes.mkip.gov.ua); do początku kwietnia znalazło się w nim ponad 180 strat. ­UNESCO i ONZ UNITAR zbudowały zaś system monitorowania za pomocą zdjęć satelitarnych stanu zabytków. Bazy danych pomogą w ich odbudowie i będą dowodem, bo Rosja musi odpowiedzieć nie tylko za mordowanie cywilów, ale też za niszczenie dóbr kultury – zgodnie z konwencją haską z 1954 r. także to jest zbrodnią wojenną.

Doniesienia o losie np. bibliotek na terenach okupowanych świadczą, że mamy tu do czynienia z celowym niszczeniem ukraińskiej kultury. ©


Czytaj także: Ukraińskie muzea na rosyjskim celowniku

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]