Reklama

Romowie są w domu

Romowie są w domu

10.02.2020
Czyta się kilka minut
Pod koniec lutego Słowacy będą wybierali nowy parlament. Kampania toczy się jednak nie wokół programów partii, ale tego, czy krajowi grozi brunatna fala.
Annamária, romska dziewczyna, która wygrała bieg na 750 m w Moldavie nad Bodvou, 2018 r. CENTRUM VOĽNÉHO ČASU CVRČEK
K

Kiedy w ubiegłym roku wybory prezydenckie wygrała Zuzana Čaputová z nowej partii Postępowa Słowacja (PS), uznano to za sygnał, że Słowacja wybiera liberalny, proeuropejski, otwarty kierunek polityczny. Już wtedy jednak pojawiały się ostrzeżenia, że ludzie rozczarowani dotychczasową sceną polityczną, niszczoną przez kolejne skandale korupcyjne i przykłady nadużycia władzy, mogą głosować na nowe ugrupowania liberalne, ale mogą też wybrać partie ekstremistyczne. Bo one również obiecują rozliczenie z establishmentem i – odmiennie zapewne rozumiany – porządek.

Ugrupowaniem, które efektywnie zbiera te głosy, jest Partia Ludowa – Nasza Słowacja (L’SNS) Mariana Kotleby. Ugrupowanie faszyzujące, otwarcie odwołujące się do tradycji słowackiego państwa księdza Jozefa Tisy, satelity nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. W sondażach partia Kotleby jest już na drugim miejscu (...

10195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rzymianie?! To Cyganie, kochana Pani!

Wybory jeszcze przed Słowakami, a tymczasem Annamária Horváthová nie marnuje szansy, jaką dał jej "viral" w postaci zdjęcia wrzuconego na FB przez nauczycielkę z Centrum Wolnego Czasu CVrČek (Świerszczyk) w Moldavie nad Bodvou. Oprócz sławy - spotkała się z samym panem prezydentem Kiską - pani Mária Tóthová podarowała jej pierwsze sportowe buty, które chyba się już zdarły, bo dziewczyna trenuje i biega z sukcesami (https://statistika.atletika.sk/vysledky-atleta/2020/10780515013). Oczywiście przydałaby się systemowa pomoc dzieciom nie tylko wybitnie uzdolnionym i nie tylko romskim, zwanym eufemistycznie "underprivileged". Bež Annamária, bež a vyhrávaj!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]