Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Zuzana i chłopcy

Nowym prezydentem Słowacji może zostać kobieta, do niedawna nieobecna w polityce. Wybory wiele mówią o kraju i emocjach, jakie od roku targają społeczeństwem.

Reklama

Zuzana i chłopcy

Zuzana i chłopcy

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Nowym prezydentem Słowacji może zostać kobieta, do niedawna nieobecna w polityce. Wybory wiele mówią o kraju i emocjach, jakie od roku targają społeczeństwem.
O krytyce pod adresem Čaputovej komentatorzy piszą: „Atakuje się ją tylko z tego powodu, że wydaje się pełną nadziei głową państwa”. ZUZANACAPUTOVA.SK
Z

Zuzana Čaputova: to nazwisko nie było dotąd znane w Polsce i Europie Środkowej, a co dopiero poza regionem. Wkrótce może się to zmienić.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się w sobotę 16 marca, a sondaże pokazują, że na największe poparcie może liczyć właśnie Zuzana Čaputova. Ostatnie badania dawały jej prawie 45 proc. głosów (według agencji Focus) lub nawet prawie 53 proc. (agencja AKO). To niemal gwarantuje jej przejście do drugiej tury – niemal, bo jednak w ostatnich dniach przed wyborami wiele może się zdarzyć.

Przewaga Čaputovej nad kontrkandydatami to spora niespodzianka. Startowała ona jako nieznana kandydatka, bez wsparcia wielkich partii – jej ugrupowanie Postępowa Słowacja (Progresívne Slovensko) powstało dopiero jesienią 2017 r.

Jeszcze na dwa tygodnie przed wyborami była w sondażach trzecia i podobno wręcz naciskano na nią, aby...

11500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to także, oprócz lawiny afer z PiS w roli głównej w Polsce, tłumaczy ekstazę nerwową Kaczyńskiego

Zwłaszcza, że słowacki Kościół znów popełnił wpadki wizerunkowe związane z wyborami. Najpierw przewodniczący słowackiej KEP abp. Zvolenský zaprosil na spotkanie parę dni przed wyborami jedynego kandydata, byłego komunistə i absolwenta moskiewskiej szkoły dyplomatycznej MGIMO z lat 80tych Šefčoviča aby później 6 dni przed wyborami w kazaniu podczas mszy transmitowanej w telewizji abp. Orosch ogłosił, że poparcie dla "ultraliberalnej" Čaputovej oznacza popełnienie ciężkiego grzechu. Widać, ks. abp. woli przedstawicieli skorumpowanych partii, faszystów lub byłych komunistów od liberalnej kandydatki, szczerze wyczulonej na sprawy sprawiedliwości, środowiska i państwa prawa. Dlatego się dziś dużo ludzi, włącznie z wierzącymi, posługuje hasłem popiełnienie grzechu, co znaczy głosowanie na Čaputovą...

Fakt, Kościół słowacki się pogubił, niczym polski. Aczkolwiek gwoli ścisłości, abp Orosch nie wymienił zdaje się nazwiska Čaputovej, tyle, że wiadomo było o kogo chodzi. Warto jednak wspomnieć, że tak jak w Polsce są tam na marginesie sensowni księża. Jeden z nich prowadził przedwyborcze spotkanie Čaputovej w Żylinie. Inny, poprzednik Oroscha w Trnawie abp Bezak (w dziwnych okolicznościach odsunięty na bok o czym TP pisał) oficjalnie ją poparł, przy czym zdystansował się od jej poglądów na temat adopcji dzieci przez homoseksualistów. Artykuł bardzo dobry. Zabrakło mi podkreślenia faktu, że dwoje kandydatów tzw. demokratycznych, czyli Čaputova i Mistrik uzgodniło, że ten kto będzie miał mniejsze szanse się wycofa na korzyść drugiego. I Mistrik dotrzymał słowa, co nie jest w świecie polityki takie oczywiste.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]