Reklama

Kilka Słowacji

Kilka Słowacji

09.03.2020
Czyta się kilka minut
ANDREJ BÁN, dziennikarz i fotoreporter: Słowaccy konserwatyści i liberałowie są sobie bliżsi, niż myślą, a ich prawdziwym przeciwnikiem są neofaszyści. To ich się najbardziej boję.
BORIS NEMETH
P

PATRYCJA BUKALSKA: W ubiegłym roku, kiedy wybory prezydenckie wygrała Zuzana Čaputová, światowe media zachłysnęły się wizją Słowacji zmierzającej w progresywnym, liberalnym kierunku. Wybory parlamentarne miały to potwierdzić. Tymczasem Postępowa Słowacja, partia Čaputovej, nie dostała się do parlamentu. W swojej książce, „Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji”, Pan również kreśli portret kraju w nieco ciemniejszych barwach.

ANDREJ BÁN: Przede wszystkim muszę podkreślić, że jestem krytyczny wobec Słowacji nie dlatego, że jej nie lubię, ale właśnie dlatego, że ją lubię. Jako fotoreporter wojenny przez 30 lat relacjonowałem wojny i konflikty na Bałkanach, w Pakistanie, Afganistanie czy Iraku. To, co się tam działo, mogę porównać do mojego kraju.

Moja matka urodziła się w małej wsi w środkowej Słowacji, Čierny Balog – w czasie wojny wybuchło tu...

10946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]