Reklama

Rodowody nieprzekupnych

Rodowody nieprzekupnych

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Przyjechał tu na krótko: rok, może dwa. Duszpasterzem akademickim został przypadkiem, podobnie zresztą jak jezuitą. Kiedy myślał o wstąpieniu do zakonu, losował spośród trzech zgromadzeń, których nazwy zapisał na kartkach wrzuconych do kapelusza. Potem planował studiowanie teologii orientalnej i powrót nad Bajkał, gdzie spędził na zesłaniu sześć lat II wojny światowej.
-

- W połowie lat 60. Toruń sprawiał przygnębiające wrażenie - wspomina jeden z wychowanków o. Wołoszyna, prof. Andrzej Tyc (w latach 90. wojewoda toruński i senator). Miasto stłamszone przez bydgoski Komitet Wojewódzki PZPR, z niewielkim uniwersytetem i zastraszoną, zatomizowaną inteligencją. Wybitnych profesorów, przybyłych po wojnie z Wilna i Lwowa, próbowała spacyfikować grupa aparatczyków. Inny wychowanek tutejszego duszpasterstwa, Stefan Frankiewicz (później redaktor “Więzi" i ambasador RP przy Watykanie) opowiada o rektorze, który biegał po uniwersyteckich kioskach, aby uniemożliwić sprzedaż “Tygodnika Powszechnego".

Siódmy wydział

Początki nie były zatem zachęcające, zwłaszcza że jezuita był kompletnie nieprzygotowany do pracy w środowisku akademickim. Musiał zdać się na intuicję, “zwiady" w innych duszpasterstwach i...

8747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]