Reklama

Zarejestrowany bez wiedzy i zgody

Zarejestrowany bez wiedzy i zgody

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Naiwność czy brak roztropności to jednak nie współpraca. Oto kolejny przypadek, w którym nie ma najmniejszego skrawka papieru podpisanego ręką duchownego, prowadzącego aktywną działalność opozycyjną i nieustannie inwigilowanego, a figurującego w dokumentach jako tajny współpracownik.
rys. M. Owczarek
W

W województwie toruńskim SB próbowała gromadzić informacje na temat Kościoła przy pomocy swoich zwyczajnych metod, a więc m.in. poprzez werbowanie agentów. Według statystyk SB z 1 kwietnia 1982 r. w kategorii "kler świecki i niektóre osoby świeckie" (te ostatnie to zapewne organiści i kościelni), w woj. toruńskim znajdowało się 76 agentów, w tym 52 administratorów parafii, a wśród zakonników 26 agentów, w tym dwóch przełożonych wspólnot zakonnych i dwóch proboszczów. Zbliżony stan liczbowy utrzymuje się przez następne kwartały, po czym następuje jednak gwałtowny spadek: spis z 1 lutego 1985 r. w kategorii "kler świecki i inne osoby świeckie" wymienia 49 osób, w tym 23 administratorów parafii, nie ma w nim natomiast żadnego zakonnika. Czym wytłumaczyć ten spadek?

Można odnieść wrażenie, że nastąpiła weryfikacja, w ramach której wyeliminowano rzekomych agentów...

21040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]