Reklama

Ładowanie...

Zarejestrowany bez wiedzy i zgody

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Naiwność czy brak roztropności to jednak nie współpraca. Oto kolejny przypadek, w którym nie ma najmniejszego skrawka papieru podpisanego ręką duchownego, prowadzącego aktywną działalność opozycyjną i nieustannie inwigilowanego, a figurującego w dokumentach jako tajny współpracownik.
rys. M. Owczarek
W

W województwie toruńskim SB próbowała gromadzić informacje na temat Kościoła przy pomocy swoich zwyczajnych metod, a więc m.in. poprzez werbowanie agentów. Według statystyk SB z 1 kwietnia 1982 r. w kategorii "kler świecki i niektóre osoby świeckie" (te ostatnie to zapewne organiści i kościelni), w woj. toruńskim znajdowało się 76 agentów, w tym 52 administratorów parafii, a wśród zakonników 26 agentów, w tym dwóch przełożonych wspólnot zakonnych i dwóch proboszczów. Zbliżony stan liczbowy utrzymuje się przez następne kwartały, po czym następuje jednak gwałtowny spadek: spis z 1 lutego 1985 r. w kategorii "kler świecki i inne osoby świeckie" wymienia 49 osób, w tym 23 administratorów parafii, nie ma w nim natomiast żadnego zakonnika. Czym wytłumaczyć ten spadek?

Można odnieść wrażenie, że nastąpiła weryfikacja, w ramach której wyeliminowano rzekomych agentów...

21040

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]