Reklama

Teczka i fakty

Teczka i fakty

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Księża, którzy byli konfidentami SB, powinni być ujawnieni. Konfidentem nie był jednak o. Władysław Wołoszyn - jak twierdzi troje historyków IPN, polemizujących w "Rzeczpospolitej" z tekstem publikowanym na łamach "TP".
O. Władysław Wołoszyn na górskiej wyprawie ze studentami /fot. za: "Ślady Obecności", opr. Bożena Słomińska
S

Sprawę o. Władysława Wołoszyna, duszpasterza akademickiego z Torunia, po raz pierwszy opisałem w "TP" nr 28/2006 w artykule pt. "Zarejestrowany bez wiedzy i zgody" . Opierając się na mikrofilmie teczki zakonnika (ok. 60 ocalałych stron), wykazałem, że funkcjonariusz SB Marek Kuczkowski po kilku rozmowach-przesłuchaniach, które w większości przypadków odbywały się "na wezwanie" w budynku Komendy Wojewódzkiej MO, dokonał jego rejestracji jako tajnego współpracownika i nadał mu pseudonim "Myśliciel". Wykazałem też, że duszpasterz niczego o rejestracji i nadanym mu pseudonimie nie wiedział.

Esbek ten przeprowadził z Wołoszynem 13 rozmów "sondażowo-ostrzegawczych", "sondażowo-lojalizujących", "profilaktycznych" i "ostrzegawczych". Jezuita nie traktował ich w kategoriach agenturalnych, bo stawiał się na wezwania i rozmawiał tylko na tematy ogólne. Nie było to z ...

13389

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]