Reklama

Rewolucja jest kobietą

Rewolucja jest kobietą

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Tegoroczne laureatki zasłużyły na nagrodę w pełni. Pochodzą z krajów, gdzie kobiety do dziś za walkę o swoje prawa płacą życiem.
N

Niewiele pojęć zafałszowano we współczesnym świecie tak jak "prawa kobiet". Mieszkańcom "postępowej" Europy czy USA mogą kojarzyć się dziś one z czymś absurdalnym - patrz nowojorskie feministki, obrażające się o otworzenie im drzwi i puszczenie przodem, albo działaczki usiłujące przekonać świat, że nie ma nic bardziej "cool" niż aborcja. Laureatki tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla pewnie miałyby problem ze zrozumieniem, o co w tym wszystkim chodzi.

Komitet Noblowski pokazał tym razem, że pojęcia mogą mieć jeszcze normalne znaczenie. To znaczy takie, że dyskryminacja oznacza pozbawienie praw, a nie brak przywilejów, zaś obrona praw - ochronę przed bólem, a nie prawo do jego zadawania.

Kobieta, "niższy gatunek"

Dwie z tegorocznych laureatek pochodzą z Liberii - kraju o jednej z najtragiczniejszych historii we...

6855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]