Reklama

Republika w rozsypce

Republika w rozsypce

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Tej wojny niby nie ma. Bo kogo obchodzi państewko, od którego losów nie zależą ceny ropy? Republika Środkowoafrykańska to jeden z najuboższych krajów świata.
W

W Republice Środkowoafrykańskiej wojny i rebelie wybuchają co kilka lat. W 2003 r., po trzech latach walk, władzę przejął François Bozizé, 57-letni wojskowy, który wystąpił przeciw urzędującemu prezydentowi. Dwa lata później sam wystartował w wyborach prezydenckich i je wygrał. W kraju trwała już kolejna wojna domowa. Bozizé otrzymał wsparcie sąsiedniego Czadu, podpisano traktat pokojowy, na mocy którego rebeliantów objęto amnestią.
Ale to tylko na krótko uspokoiło sytuację. Najpierw w 2010, potem w 2012 r. doszło do nowych wystąpień, których celem było obalenie dotychczasowej władzy. Różne formacje rebelianckie stworzyły koalicję „Seleka” (Przymierze). W grudniu 2012 r. rebelianci ruszyli na stolicę kraju, Bangi. Dzięki interwencji międzynarodowej, udało się doprowadzić do rozejmu. Ale w marcu tego roku konflikt wybuchł na nowo. „Seleka” zajęła stolicę, Bozizé zbiegł. Nowym...

4490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]