Reklama

Relacja z końca świata

Relacja z końca świata

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Jedenasty tom „Dzieł zebranych” Rotha przynosi teksty nigdy u nas nie tłumaczone. Pokazuje przyszłego autora „Krypty kapucynów” jako młodego dziennikarza i portrecistę czasów zamętu.
K

Kiedy dwudziestolatek z galicyjskich Brodów zamieszkał w Wiedniu, dwumilionowa stolica wielonarodowej monarchii habsburskiej była szóstym co do wielkości miastem świata i kwitnącym ośrodkiem kultury. Wkrótce wybuchła Wielka Wojna, która miała przynieść koniec dualistycznego państwa, a wielką metropolię sprowadzić do poziomu siedziby władz niewielkiej republiki, budującej od nowa swoją tożsamość. Joseph Roth, student Uniwersytetu Wiedeńskiego, potem żołnierz ochotnik, zaczął publikować w roku 1915. Pierwsze jego teksty prozatorskie znalazły się w wydanej teraz po polsku książce, zasadniczą jej część stanowią jednak felietony drukowane od kwietnia do grudnia 1919 r. na łamach dziennika „Der Neue Tag”.

Roth był jednym z redaktorów tego pisma, obok postaci tak znanych jak Alfred Polgar, Egon Erwin Kisch i Leo Perutz. Stał się ironicznym i lirycznym zarazem komentatorem wiedeńskiej...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]