Reklama

Rejs w kosmos: to trzeba przeżyć

Rejs w kosmos: to trzeba przeżyć

10.11.2014
Czyta się kilka minut
Oblatywacz Peter Siebold właściwie nie miał prawa przetrwać katastrofy. Jakie wnioski z jego przypadku płyną dla przyszłości lotów kosmicznych?
S

Siebold żyje: to jedyny pewnik w całej sprawie. Bo jak 43-letni pilot doświadczalny przeżył, jak udało mu się wydostać z rozrywanego na strzępy pojazdu, jak wyszedł z katastrofy na pułapie 15 tys. metrów, doznając tylko urazu ramienia – tego na razie nie wiemy. Znalazł się na wysokości dwukrotnie większej niż Mount Everest, leciał z naddźwiękową prędkością i nie miał kombinezonu ciśnieniowego.
SpaceShipTwo rozpadł się kilkanaście sekund po włączeniu silnika rakietowego. Pędził ku niebu z prędkością zdecydowanie przekraczającą prędkość dźwięku. Pierwsze sygnały, że coś idzie nie tak, mogły dotrzeć do załogi na nie więcej niż 2 sekundy przed tragedią: ogon pojazdu zaczął niebezpiecznie wibrować. To zbyt mało czasu, by myśleć o ewakuacji. Ciało drugiego pilota, Michaela Alsbury’ego, znaleziono wciąż przypięte pasami do fotela.
Siebold prawdopodobnie też nie miał czasu...

4181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]