Reklama

Ręczne sterowanie

Ręczne sterowanie

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Rządząca Chinami elita nie jest monolitem: to układ frakcji i interesów na styku państwa i gospodarki. Kryzys może poddać próbie jego trwałość.
N

Niełatwo malować obraz Chin w czasie kryzysu. Gospodarka rośnie, rezerwy walutowe są gigantyczne, indeks giełdy w Szanghaju pnie się w górę, sytuacja wewnętrzna jest stabilna. Można by powiedzieć, że gdy innym idzie źle, chiński model się sprawdza, a świat, na czele z USA, prosi wręcz Chińczyków o większy udział w walce z kryzysem i przymyka oczy na inne problemy ("Prawa człowieka nie mogą stać na przeszkodzie w zwalczaniu globalnego kryzysu" - mówiła w Pekinie Hilary Clinton).

A jednak różowo nie jest. Władze są zaniepokojone. Na niedawnym Narodowym Kongresie Ludowym delegaci powtarzali wciąż, jak niepewne są czasy, i że dla utrzymania spokoju trzeba stymulować wzrost gospodarczy. Bo choć gospodarka rośnie, to o połowę wolniej niż rok temu, i nie wiadomo, czy uda się osiągnąć planowane 8 proc.

Tyle potrzeba, by wchłonąć 10 mln osób...

3031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]