Reklama

Abyśmy zdrowi byli. Gospodarczo.

Abyśmy zdrowi byli. Gospodarczo.

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Gospodarcze osłabienie mocno odczujemy od początku roku. Ale jak długo będzie ono trwać?
rys. Mirosław Owczarek
J

Już dawno nie było tylu dobrych wiadomości pod koniec roku. Gospodarka rośnie rekordowo, podobnie jak płace; bezrobocie najniższe od lat, deficyt budżetu na szokująco niskim poziomie.

Nie - to nie pomyłka. To fragment noworocznych życzeń jednego z wybitnych polskich dziennikarzy. Tyle że sprzed roku. Po wyborach, w uspokojonej atmosferze politycznej, odkryliśmy, że jesteśmy obywatelami jednego z najszybciej na świecie rozwijających się krajów. Któż mógł się spodziewać, że minie 12 miesięcy i poważne instytucje finansowe będą straszyły, że czeka nas gospodarcza stagnacja?

Wszystkiemu winne są Stany Zjednoczone. Latem 2007 r. pękła bańka kredytów hipotecznych, tzw. subprime, dawanych tym, którzy nie gwarantowali możliwości ich spłaty. Na tych kredytach nadbudowano spekulacyjną piramidę, która zawaliła się z trzaskiem. Efektem rosnący koszt...

16870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]