Reklama

Abyśmy zdrowi byli. Gospodarczo.

Abyśmy zdrowi byli. Gospodarczo.

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Gospodarcze osłabienie mocno odczujemy od początku roku. Ale jak długo będzie ono trwać?
rys. Mirosław Owczarek
J

Już dawno nie było tylu dobrych wiadomości pod koniec roku. Gospodarka rośnie rekordowo, podobnie jak płace; bezrobocie najniższe od lat, deficyt budżetu na szokująco niskim poziomie.

Nie - to nie pomyłka. To fragment noworocznych życzeń jednego z wybitnych polskich dziennikarzy. Tyle że sprzed roku. Po wyborach, w uspokojonej atmosferze politycznej, odkryliśmy, że jesteśmy obywatelami jednego z najszybciej na świecie rozwijających się krajów. Któż mógł się spodziewać, że minie 12 miesięcy i poważne instytucje finansowe będą straszyły, że czeka nas gospodarcza stagnacja?

Wszystkiemu winne są Stany Zjednoczone. Latem 2007 r. pękła bańka kredytów hipotecznych, tzw. subprime, dawanych tym, którzy nie gwarantowali możliwości ich spłaty. Na tych kredytach nadbudowano spekulacyjną piramidę, która zawaliła się z trzaskiem. Efektem rosnący koszt...

16870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]