Ładowanie...
Reakcje na "Monachium"
Stany Zjednoczone: OKO ZA OKO?
Radosław Korzycki
Modlitwa o pokój - jak sam Steven Spielberg nazwał swój film pt. "Monachium" - w jego rodzinnych Stanach Zjednoczonych została odebrana raczej jako wbijanie kija w mrowisko.
Dlaczego fabuła filmu - czyli opowieść nie tylko o zamachu w Monachium, ale także (czy też może: przede wszystkim) o odwecie, dokonanym przez agentów Mosadu na członkach organizacji "Czarny Wrzesień" - wzbudza tak gorące uczucia? Z dwóch powodów. Po pierwsze, film pojawia się w krytycznym momencie dla bliskowschodniego konfliktu, gdy przyszłość relacji izraelsko-arabskich jest wielką niewiadomą. Po drugie, krytycy obrazu Spielberga dopatrują się w nim "drugiego dna", czyli kontekstu: krytyki amerykańskiej "wojny z terroryzmem".
---ramka...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]