Reklama

Skrytobójcy w służbie państwa

Skrytobójcy w służbie państwa

15.04.2019
Czyta się kilka minut
RONEN BERGMAN, autor książki o Mossadzie: Ludzie, o których piszę, nie czują się winni. Nie dlatego, że są pozbawieni uczuć. Oni uważają, że to, co robili, było właściwe, że trzeba było to zrobić, aby Izrael był bezpieczny.
Fotografia zrobiona po porwaniu autobusu linii 300, które doprowadziło do ujawnienia nielegalnych metod likwidacji stosowanych przez Szin Bet. ZDJĘCIE Z KSIĄŻKI „POWSTAŃ I ZABIJ” / MATERIAŁY WYDAWCY
P

PATRYCJA BUKALSKA: Poświęcił Pan tej książce osiem lat. Od początku to przedsięwzięcie spotykało się z problemami, zarzucano Panu nawet „akt szpiegostwa”. Nie chciał Pan zrezygnować?

RONEN BERGMAN: Już jako dziecko byłem uparciuchem, na co narzekała mama. Nie jestem człowiekiem, który się poddaje. Pisanie tej książki było długą podróżą, w której rzeczywiście nie brakowało chwil frustracji i niepokoju. Nie wiedziałem czasem, jak mi się uda dotrzeć do końca – a nie byłoby to możliwe bez wsparcia wielu osób.

Byli pracownicy Mossadu otrzymali ostrzeżenie, żeby z Panem nie rozmawiać. Jednak przeprowadził Pan liczne rozmowy z nimi. Nie bali się?

To tajemnica. (śmiech) Ale poważnie, nie o wszystkim mogę mówić. Może powiem tak: jest pewien wspólny element, który łączy wiele z tych osób – oni chcieli, aby ludzie wiedzieli. Po tylu latach...

19761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]