Reklama

Nasza miejska, ludowa pobożność

Nasza miejska, ludowa pobożność

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Czym innym była żarliwa modlitwa przy podwórkowych kapliczkach w czasie okupacji, czym innym jest teraz. A procesje? Jakie mają znaczenie procesje we wnętrzu kościoła, z udziałem grupki najwierniejszych parafian?
S

Sprawa poruszona w artykule ks. Andrzeja Draguły (zob. w dziale „Wiara”) zasługuje na refleksję opartą na doświadczeniach nie tylko wierzących i regularnie praktykujących (których liczba, według obliczeń Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, poważnie spadła). Chodzi mi o polską pobożność ludową, której – jak wyjaśnia ks. Draguła – nie należy mylić z „religijnością ludową”. Pobożność ludowa to – pisze ks. Andrzej – „wiara wyrażana w sposób właściwy danej kulturze czy środowisku, której formy rodzą się w dużej mierze oddolnie, stając się uzupełnieniem dla liturgii”. „Religijność ludowa” zaś nie musi mieć związku z chrześcijańskim objawieniem i sytuuje się w obszarze religijności naturalnej.
Ks. Draguła – i nie tylko on – uważa, że „nasze miasta domagają się »rewitalizacji« w perspektywie religijnej, wprowadzenia w nie »żywych kultur« naszej miejskiej pobożności”. Dawne...

4358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]