Reklama

Gładkim ściegiem

Gładkim ściegiem

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Próbując rozgryźć, co tak urzekło szacownych członków Akademii w filmie Eastwooda, należałoby wskazać na złożony charakter jego opowieści. Spotyka się w niej kilka narracji, połączonych gładkim ściegiem i apelujących silnie do pierwotnych emocji.
Clint Eastwood (Frankie) i Hilary Swank (Maggie)
F

Frankie, zmęczony życiem trener bokserski z Los Angeles, przypomina bohaterów dawnych filmów Martina Scorsese czy Abla Ferrary. Podobnie jak postacie z “Ulic nędzy" czy “Złego porucznika", jest grzesznikiem poszukującym zbawienia na własną rękę, najchętniej poza Kościołem i w bardzo niekonwencjonalny sposób. Regularnie przychodzi do kościoła - ale nie po modlitwę. Młodego księdza zadręcza pytaniami o dogmaty, których nie pojmuje, prosi o rady, do których i tak się nie stosuje. A chciałby odkupić swoje winy: wobec córki, której nie widział od 23 lat, wobec starego druha Scrapa, niegdyś boksera, który stracił oko w źle ustawionej walce, wreszcie wobec Maggie, dziewczyny, której pomógł wspiąć się na szczyty, ale nie zdołał ochronić przed najgorszym.

Bohater grany przez Eastwooda przegrał życie. Kolejne samotnicze dni wypełnia mu praca w podupadłym klubie...

6546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]