Reklama

Przymus?

Przymus?

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
W

Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie” (Łk 17, 24-25). To piękne słowo Jezusa przypomniała Liturgia w ostatnim tygodniu. Dlaczego musi cierpieć i być odrzuconym? Czy dlatego, że po prostu nie ma innego wyjścia? Że naraził się możnym tego świata – Piłatowi, Herodowi, Sanhedrynowi – tak dalece, że tego nie da już się naprawić? Że konflikt między nimi nie może już zostać zażegnany? Że m usi się skończyć Jego śmiercią? Że już się im nie wymknie? Bo już nie ma gdzie uciec? Bo już nikt i nic Go nie obroni?... Czy na tym polega owa konieczność i nieuchronność Jego cierpienia?

Nic podobnego. W greckim tekście św. Łukasza pada tutaj słówko „dei” – oznaczające wewnętrzną konieczność, powinność, potrzebę. Stąd też św. Hieronim tłumaczy ów moment w Wulgacie: „oportet illum multa pati” (dosł. „potrzeba jemu wiele cierpieć”). Tak więc musi...

2619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]