Reklama

Ładowanie...

Ks. Adam Boniecki: Medytacje Drogi Krzyżowej

14.04.2022
Czyta się kilka minut
Kim naprawdę jestem? Kiedy odpadnie wszystko, co mnie zdobi i osłania: działalność, tytuły i urzędy, dorobek i opinia, na którą z takim trudem całe życie pracowałem, kiedy znikną i przestaną cokolwiek znaczyć wszystkie pozory i maski, kiedy nadejdzie godzina nagiej prawdy, kim się okażę?
Cierniem koronowanie, Caravaggio / Domena publiczna
S

Stacja I 

Pan Jezus skazany na śmierć

Proces. W tym procesie sporo patetycznych gestów i demagogii. Ukryte za gestami i słowami niepewność i strach Piłata, nienawiść i strach uczonych w Piśmie i kapłanów, prymitywizm i strach tłumu. Jezus skazany na śmierć.

Wyrok śmierci – bezsilność silniejszego wobec obecności, której silniejszy nie może znieść, której się lęka, więc tę obecność usiłuje unicestwić. Każdy wyrok śmierci. Wyrok na Syna Bożego w sposób szczególny. Wówczas i teraz. We wszystkich wyrokach śmierci jest obecny tamten wyrok: unicestwić Boga. Oczywiście, nikt się do tego nie przyzna: ani człowiek wierzący (jakże on mógłby dążyć do unicestwienia Boga?), ani niewierzący (unicestwić kogoś, kogo nie ma?).

Unicestwiany jest wróg, przestępca, terrorysta, psychopata, inny (Żyd, Hutu), bogacz, wróg klasowy – nigdy człowiek, nigdy dziecko Boże,...

18543

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]