Przy 10. stacji

Ktoś może powiedzieć, że refleksja nie na czasie, ale chcę się nią podzielić „na świeżo”.

08.01.2018

Czyta się kilka minut

Modliłem się ostatnio Drogą Krzyżową i jej 10. stacja pokazała mi się zupełnie inaczej niż do tej pory.

Obnażenie z szat. To musiało boleć. Nie tylko z racji na upokorzenie i wstyd. Musiało boleć dosłownie – fizycznie. Oddzielenie sukni od pooranej biczem skóry – sukni zapewne przyschniętej wraz z zakrzepłą krwią i oderwanej gwałtownie od ciała.

To była wyjątkowa suknia – nie szyta, lecz „cała tkana od góry do dołu” (jak mówi pobożna tradycja: przez Matkę) – tak że egzekutorzy nie podzielili jej na części, lecz rzucili losy: do kogo ma należeć (J 19, 23-24).

Właśnie dlatego na całe wieki owa tunika stała się symbolem Kościoła – „szaty” Jezusa: jednej i niepodzielnej. Ból Jezusa. Ból zadany w momencie oddzielenia Jego „sukni” od Jego Osoby.

Myślę o tym, jak często i z jaką łatwością Mu go zadajemy. Zawsze wtedy, gdy mówimy: Chrystus – tak; Kościół – nie. Zawsze wtedy, gdy deklarujemy wielką duchową bliskość z Jezusem i równie wielki (większy?) dystans do Kościoła. Zawsze, gdy radykalnie i gwałtownie odrywamy Kościół od Jezusa, myśląc (mówiąc): „to tylko ludzka instytucja”, „to wyłącznie struktura, przepisy, prawo, pieniądze”, „to jedynie grzech: pycha, dążenie do władzy, zachłanność na pieniądze”.

Jeszcze bardziej wtedy, gdy – porzucając wrażliwość wykazaną przez rzymskich katów – targamy Jezusową suknię.

Nie, żebyśmy byli schizmatykami czy tymi, którzy dokonują rozłamów. Co to, to nie.

Ale czy nie za łatwo na co dzień godzimy się z podziałami chrześcijan?

Czy nie oswoiliśmy się z faktem, że jesteśmy podzieleni?

Czy łatwiej przychodzi nam myśleć o tym, co nas fundamentalnie łączy (jeden chrzest – w jednym Duchu – w jedno Ciało), czy o tym, co nas dzieli (i to prawda, że dzieli)

Czy nie wprowadzamy do Kościoła nowych linii podziałów, które niewiele mają wspólnego z podstawowymi treściami wiary, za to o wiele więcej z doraźną polityką?

Czy nie za łatwo dzielimy Kościół, etykietując poszczególne osoby, a czasami całe środowiska?

Czy nie absolutyzujemy własnego przeżywania wiary, własnej wrażliwości religijnej, własnych form kultu, postaw i ich rozumienia? Czy nie jest dzieleniem Kościoła duch ekskluzywizmu?

Skąd bierze się w nas ochota, by to, czego nie znamy albo nie rozumiemy, albo co po prostu inne – od razu uznać za heretyckie i błędne lub co najmniej podejrzane?

Dlaczego okazuje się ona silniejsza w nas od pragnienia poddania się Duchowi Świętemu, który w Kościele Jezusa Chrystusa jest rzeczywistym i aktualnym (dynamicznym) Suwerenem?

Zapewne pytań tego typu można zadać znaczenie więcej.

To jest ich czas – czas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

To jest ich Czas – Czas nieustanny, bo… ostateczny. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 3/2018