Reklama

Przez pryzmat zbrodni

Przez pryzmat zbrodni

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Kate Summerscale: podejrzenia pana whichera. Morderstwo w domu na Road Hill - czy zbrodnia może stanowić klucz do portretu epoki? Okazuje się, że tak. Morderstwo popełnione w angielskim domu na wsi 30 czerwca 1860 roku staje się dla współczesnej autorki punktem wyjścia nie tylko drobiazgowego historycznego śledztwa, ale i panoramy czasów wiktoriańskich. To właściwie antropologiczne studium, pokazujące funkcjonowanie rodziny i państwa, relacje międzyklasowe i przemiany świadomości społecznej.
W

Wróćmy jednak do zbrodni, której dzieje rekonstruuje Kate Summerscale (rocznik 1965). Pewnej letniej nocy w Road Hill House, rezydencji państwa Kent, zaginął ich trzyletni synek Saville. Wkrótce odnaleziono jego ciało - z poderżniętym gardłem, wrzucone do dołu kloacznego. W dwa tygodnie później, gdy sprawa nabrała rozgłosu i widać było, że miejscowe siły policyjne sobie z nią nie radzą, z Londynu przybył inspektor Jonathan Whicher, jeden z pierwszych angielskich detektywów, mianowanych w 1842 roku.

Whicher trafnie uznał, że zbrodniarza szukać trzeba wewnątrz domu, a dowodem kluczowym stała się dlań pewna koszula nocna. Śledzimy krok po kroku jego działania, a przy okazji dowiadujemy się mnóstwa szczegółów, od drobiazgów życia codziennego po funkcjonowanie policji i sądów, od obyczajów domowych angielskiej klasy średniej po klimat, od kuchni i pralni po idee...

3866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]