Reklama

Przetwory pamięci

Przetwory pamięci

27.12.2021
Czyta się kilka minut
„The Hand of God” jest filmem zwodniczym, rozsmakowanym we włoskim bałaganiarstwie, hałaśliwości i łapczywym konsumowaniu życia, choć dosyć wcześnie ujawnia ono swe okrucieństwo.
Filippo Scotti, Teresa Saponangelo i Toni Servillo w filmie „The Hand of God”. GIANNI FIORITO
N

Na początku chciałoby się sparafrazować słowa poety: nigdy już seks nie będzie tak smakował, a ulubiona drużyna nie będzie miała takich wyników. Nigdy też furkot motorówki u neapolitańskich wybrzeży nie będzie tak kojąco miarowy. Ale w najnowszym filmie Paola Sorrentina młodość powraca nie tylko w nostalgicznych powidokach z lat 80. Na poły baśń, na poły autobiograficzna opowieść każe włoskiemu reżyserowi zmierzyć się ze swą największą traumą. Wyrafinowany prowokator i mistrz ornamentu przyobleka więc wspomnienia w soczyste ciała i przepyszne anegdoty, a jednocześnie wyznaje wprost, dlaczego dotychczas tak uciekał od rzeczywistości i poniekąd od samego siebie. Warto było wreszcie powrócić, w skromniejszym niż dotąd wcieleniu i nie tylko do rodzinnego Neapolu.

Patron miasta, święty January, objawia się w pierwszej scenie za sprawą ciotki głównego bohatera, lecz filmowi „The...

6181

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]