Reklama

Jedno spotkanie

Jedno spotkanie

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Koncertowała w salach całego świata. Zdobywała najwyższe laury w konkursach pianistycznych. Wychowała kilka pokoleń polskich artystów.
Barbara Hesse-Bukowska, lata 70. Fot. Andrzej Zborski / FOTONOVA
Z

Z Barbarą Hesse-Bukowską chciałam porozmawiać o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, ponieważ go znała. Jedna z ostatnich. Parę lat temu oddała do Książnicy Pomorskiej „Zaświadczenie” dla Barbary Hesse-Bukowskiej, „z zawodu klawesynistki”, podpisane „Konstanty, syn Posejdona, minister pełnomocny księżyca”. Nakreślone zamaszystymi literami, z wielkim, błękitnym kleksem. Tamto popołudnie przesiedziała u niego w szpitalu. „W międzyczasie padał deszcz. Słuchano opery »Mignon«, oglądano rysunki Hogartha i Daumiera, czytano wiersze Apollinaire’a »Le Pont Mirabeau« – »Sous le Pont Mirabeau coule la Seine«” – pisał poeta.
– Owszem, Gałczyńskiego znałam. Lubił, jak grałam. Ciągle domagał się Bacha. Co więcej mogę pani powiedzieć? Ale proszę, niech pani przyjedzie.
Głos w słuchawce był dźwięczny, wysoki. Moja rozmówczyni miała wówczas ponad osiemdziesiąt lat, ale...

5205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]