Reklama

Przerażenie synów Izraela

Przerażenie synów Izraela

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Opowieść w Księdze Ester niespodziewanie i nagle się zmienia. Haman – potomek Amelekitów, zapragnął wymordować wszystkich Żydów w całym imperium.
R

Rzeź zatrzymał Mordechaj, który, jak pamiętamy, odkrył spisek przeciw królowi. Odkrył siedząc w pałacowej bramie. W tej bramie spotykali się poddani, by załatwiać swoje prawne, jak i biznesowe sprawy. Tam siedzieli królewscy oficjele i do nich można było kierować swoje prośby. Brama była solidna, przestronna. Kończyła się odrzwiami, przy których stali strażnicy (nazywani komornikami) i im powierzono – co było dowodem zaufania – wprowadzenie lub zatrzymywanie nieproszonych gości. To oni uknuli spisek, a jak czytamy w Targum (księga napisana w języku aramejskim będąca przekładem Tanach, jak też zawierająca komentarze do Pism), mieli zatruć wino dla monarchy. Mordechaj, gdy usłyszał, że Aswerusowi grozi śmierć, zawiadomił o tym Esterę, ta króla. Spiskowcy zostali wydani katu i zawiśli na właściwej szubienicy. Król zapomniał o tym zdarzeniu, ale zostało tak czy inaczej zapisane w...

2786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]