Reklama

Nie dawaj fałszywego świadectwa

Nie dawaj fałszywego świadectwa

09.08.2015
Czyta się kilka minut
W starożytnych komentarzach do Księgi Wyjścia odkryłem wyjątkowo ważne zdanie warte dłuższego zastanowienia:
Fot. Grażyna Makara

„Ten, kto składa fałszywe świadectwo przeciw swemu bliźniemu, popełnia poważny grzech taki sam, jakby świadczył przeciw Bogu, powiadając, że nie On stworzył świat”. Kłamca, oszczerca, oszust nie tylko krzywdzi swego sąsiada czy bliskiego, ale krzywdzi samego Boga. Gorzej: bliższy jest szydercy, czy wręcz ateisty. Tak uczył rabin Jiszmael, ale w samej Biblii (zwanej po hebrajsku Tanach) znajdujemy zarówno wiele zaleceń dotyczących świadków, jak też historie o tych, którzy w sposób szkaradny fałszywym świadectwem znieważali osoby uczciwe. W Księdze Micw-nakazów (Sefer Hamicwot) napisanej przez Majmonidesa zawartych jest osiem biblijnych zaleceń z różnych ksiąg Tory, a odnoszących się do zachowań świadka. W Księdze Kapłańskiej (5,1) zaleca się, by każdy, kto w miejscu publicznym usłyszał przekleństwo, powiadomił kapłanów.

W Księdze Powtórzonego Prawa czytamy: „...

3361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]