Reklama

Prymas niewygodny dla narodowców

Prymas niewygodny dla narodowców

23.10.2017
Czyta się kilka minut
N

Nie przejmuję się tym hejtem” – komentował prymas Wojciech Polak reakcję na swoją rozmowę „Kościół nie miesza się do polityki”, opublikowaną tydzień temu w „TP”, choć jednocześnie był zdziwiony, że otwarcie na „przybysza” wciąż w Polsce nie kojarzy się z Ewangelią. Czy pomijając bycie świadectwem zdziczenia obyczajów, hejt ten na coś jeszcze wskazuje – zwłaszcza jeśli autorami są osoby przyznające się do wiary? Agresja często skrywa lęk pojawiający się wtedy, gdy ogarnia nas poczucie zagrożenia podstawowych wartości. Jakim wartościom zagraża biskup wzywający do pomocy uchodźcom?

Hejtowały głównie osoby przyznające się do środowisk narodowo-katolickich. Dla tych środowisk katolicyzm to przede wszystkim religia narodowa – najważniejsze spoiwo społeczne i wyznacznik tożsamości. Biskup, który otwarcie na „obcych” uznaje za treść Ewangelii, stanowi zagrożenie.

Henryk Elzenberg pytał: kiedy religia staje się niemoralna? I odpowiadał: wtedy, gdy staje się narzędziem służącym innym celom niż zbawienie. To oczywiście zbyt idealistyczne podejście – religia katolicka służy także innym celom niż zbawienie i tego nie zmienimy. Jest czymś naturalnym, że katolicyzm daje również poczucie bezpieczeństwa, zakorzenia w tradycji, wzmacnia tożsamość kulturową, zaspokaja potrzeby kultu i przynależności do wspólnoty. Staje się on jednak swoją karykaturą, jeśli owe inne cele zaczynają dominować nad Ewangelią. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]