Reklama

Ładowanie...

Kościół nie miesza się do polityki

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Abp WOJCIECH POLAK, prymas Polski: Kiedy mówiłem o poszanowaniu Konstytucji, nie zwracałem się bezpośrednio do pana prezydenta. Mówiłem do wszystkich, bez wyjątku, o tym, żebyśmy żyli w państwie prawa.
MAREK LAPIS / FORUM
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Czasy są wyjątkowe?

ABP WOJCIECH POLAK: Mówiłem o tym niedawno podczas rozpoczęcia roku akademickiego w naszym gnieźnieńskim seminarium. Nawiązywałem do słów biskupa Michała Kozala, którego stulecie święceń kapłańskich będziemy obchodzić w przyszłym roku. On był ojcem duchownym i rektorem naszego seminarium, a potem biskupem pomocniczym we Włocławku, skąd został wywieziony do Dachau. Kiedy zbliżała się wojna, powiedział, że na wyjątkowe czasy potrzebni są wyjątkowi księża.

Zbliża się wojna?

Aż tak radykalny w osądach nie jestem.

Biskup Pieronek mówi, że żyjemy w dyktaturze.

Musiałby pan pytać biskupa Pieronka, o co mu chodzi. Ja tak nie mówię.

Dlaczego czasy są wyjątkowe?

Zmienia się tempo życia. Wszystko przyspiesza. Pojawiają się także nowe możliwości i technologie. Żyjemy w czasach, w...

16306

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]